Příznaky
Varovné signály a příznaky demence
Při péči o seniory je potřeba mít na paměti nejčastější příznaky, které souvisí se syndromem demence a nemocnému způsobují potíže v jeho každodenním životě. Proto je důležité umět odlišit varovné signály počínající demence od typických projevů, které běžně souvisí s přibývajícím věkem jedince.
Americká organizace „Alzheimer’s Association“ uvádí 10 varovných signálů, které mohou upozornit rodinné pečující na příznaky, které souvisí s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence.
1. Porucha paměti, která narušuje každodenní život
Porucha paměti patří k nejčastějším příznakům Alzheimerovy choroby, zejména v rané fázi. Senior zapomíná známé informace (kde má uložené oblečení, kde najde potraviny), důležitá data nebo události. Opakovaně se ptá na stejné věci a stále více musí spoléhat na paměťové pomůcky (napsané upomínky) a členy rodiny kvůli aktivitám, které dříve zvládal samostatně.
Typická změna související s věkem
Někdy zapomínáme jména nebo termín schůzky, ale později si na něj vzpomeneme.
2. Zhoršení schopnosti plánovat a řešit problémy
U seniorů s demencí se můžeme setkat se změnou v jejich schopnosti si něco naplánovat a pak to realizovat nebo pracovat s čísly. Mohou mít problémy s tím, jak dodržet známý návod nebo si zachovat přehled o svých finančních vydáních. Senioři se často nedokážou dobře soustředit na určitou aktivitu, a proto jim vykonávání některých činnosti může trvat mnohem déle, než byli dříve zvyklí.
Typická změna související s věkem
Dělám občasné chyby při hospodaření s financemi nebo vedení domácího rozpočtu.
3. Zhoršená schopnost plnit známé úkoly
Senioři trpící Alzheimerovou chorobou mají často problém dokončit rutinní úkol, který dříve běžně zvládali. Mohou mít problém pohybovat se po známém místě, vytvořit si seznam potravin na nákup nebo si pamatovat pravidla oblíbené společenské hry. Nemohou si často vzpomenout, jak se používají některé domácí spotřebiče.
Typická změna související s věkem
Občas potřebujeme pomoc při nastavení mikrovlnné trouby nebo při naprogramování nahrávání televizního pořadu.
4. Zhoršená orientace časem a místem
Senioři s Alzheimerovou chorobou i jinými typy demence mohou mít problém se správným vnímáním času. Ztrácí přehled o aktuálním datu, přesném čase nebo ročním období. Mohou mít problém porozumět tomu, co se neděje právě teď. Zapomínají, kde jsou a jak se na konkrétní místo dostali.
Typická změna související s věkem
Popleteme si den v týdnu, ale později si vzpomeneme.
5. Potíže s vnímáním vizuálních obrazů a prostorových vztahů
Pro některé seniory jsou problémy se zrakem známkou rozvoje Alzheimerovy choroby. Tato situace může vést k potížím s rovnováhou nebo k problémům se čtením. Mohou mít také problémy se správným odhadem vzdálenosti a určení barvy nebo kontrastu, což způsobuje problémy s řízením auta nebo s jízdou na kole.
Typická změna související s věkem
Změny vidění související s šedým zákalem.
6. Problémy při mluvené a psané komunikaci
Senioři s Alzheimerovou chorobou mohou mít problém sledovat konverzaci nebo se k ní připojit. Mohou se zastavit uprostřed rozhovoru (protože neví, jak dál pokračovat) nebo se stále opakovat. Objevuje se i problém se slovní zásobou. Senior nedokáže správně pojmenovat známý předmět nebo použije nesprávný název.
Typická změna související s věkem
Někdy máme problém najít správné slovo.
7. Problém s ukládáním věcí a ztráta schopnosti znovu si vybavit určitý postup
Osoba trpící demencí může věci ukládat na neobvyklá místa. Tyto věci pak není senior schopen najít, protože si nedokáže vybavit postup činnosti, kterou dělal. Často proto obviňuje ostatní členy rodiny nebo sousedy z krádeže.
Typická změna související s věkem
Čas od času uložíme věci na nesprávné místo, ale dokážeme si vzpomenout, jakou činnost jsme dělali, a věc najdeme.
8. Zhoršený nebo špatný úsudek
U seniorů se mohou objevit chyby v úsudku nebo rozhodování. Mohou mít například špatný úsudek při hospodaření s penězi, nebo věnují méně pozornosti úpravě svého zevnějšku a udržování osobní čistoty.
Typická změna související s věkem
Jednou za čas uděláme špatné rozhodnutí nebo chybu, jako například zanedbání výměny oleje v autě.
9. Ztráta zájmu o práci a společenské aktivity
Senior trpící počáteční fází Alzheimerovy choroby si může uvědomovat změny své schopnosti udržet nebo sledovat konverzaci. V důsledku toho může začít omezovat své koníčky a aktivity, které ho dříve bavily, a stranit se společnosti.
Typická změna související s věkem
Někdy máme pocit nezájmu o rodinu nebo o společenské aktivity.
10. Změny nálady a osobnosti
U seniorů trpících Alzheimerovou chorobou se mohou projevovat změny nálady a osobnosti. Mohou být zmatení, podezřívaví, depresivní, vystrašení nebo úzkostní. Mohou se snadno rozčílit na rodinné příslušníky nebo přátele, když jsou v neznámém (pro ně nekomfortním) prostředí.
Typická změna související s věkem
Máme naučené velmi specifické způsoby, jak některé věci dělat. Pokud se tato rutina naruší, jsme podrážděni.Rozdíl mezi změnami typickými pro stárnutí a varovnými signály demence
Varovné příznaky Alzheimerovy choroby / demence | Typické změny související s věkem |
Špatný úsudek a rozhodování | Jednou za čas udělat špatné rozhodnutí |
Neschopnost spravovat rozpočet domácnosti | Zapomenout uhradit jednu platbu |
Ztráta přehledu o datu nebo ročním období | Zapomenout, který je dnes den a vzpomenout si později |
Potíže s konverzací | Někdy zapomenout, které slovo se má použít |
Špatné ukládání věcí a neschopnost vybavit si postup činnosti, které dělal, a věc najít | Čas od času něco ztratit |
Zdroje
České
- Provazníková, E., Kalvach, Z. Rady pro pečující o člověka s demencí. 2016, Ostrava: Diakonie ČCE. Dostupné z: https://www.diakonie.cz/res/archive/005/000694.pdf?seek=1485175767
- Švýcarský spolek pro Alzheimerovu chorobu. Život s demencí – Tipy pro rodinné příslušníky a pečující osoby. 2016 (Překlad do češtiny: Mgr. Veronika Vondráčková). Dostupné z: https://www.apsscr.cz/files/files/%C5%BDivot%20s%20demenc%C3%AD_Tipy%20pro%20rodinn%C3%A9%20p%C5%99%C3%ADslu%C5%A1n%C3%ADky.pdf
Zahraniční
- Alzheimer’s Society. 10 Warning Sings of Alzheimer´s. 2019. Dostupné z:https://www.alz.org/media/documents/alzheimers-dementia-memory-loss-alzheimers-10-warning-signs-b.pdf
Podle uvedených zdrojů zpracovala doc. PhDr.Mgr. Helena Kisvetrová, Ph.D.