Inkontinence

Úvod 5 Jak pečovat doma 5 Inkontinence

Inkontinence moči


 

Inkontinence moči představuje komplexní problém, který zahrnuje nejen zdravotní problematiku (infekce, opruzeniny, poškození kůže, dekubity), ale má významný dopad i do oblasti psychologické (nízká sebedůvěra, stres, deprese, vědomí ztráty vlastní důstojnosti), sociální (omezování sociálního kontaktu, izolace) a ekonomické s nepříznivým vlivem na kvalitu života jedince.

Podle odhadů se až u 50 % seniorů trpících demencí vyskytuje inkontinence moči. U některých nemocných se objeví poměrně brzy (v počáteční fázi demence jsou senioři ještě schopni si tento problém uvědomovat), u jiných až v pokročilých stadiích demence. Inkontinence je pečujícími označována za jeden z nejnáročnějších problémů v péči o osobu trpící demencí. Je proto jak pro seniora, tak pro jeho rodinu velmi zatěžující.

Co to je inkontinence moči

 

Pod tímto pojmem rozumíme neschopnost člověka samostatně ovládat vyprazdňování močového měchýře. Důsledkem je stav, kdy dochází k vůlí neovladatelnému úniku moči. Existuje několik typů inkontinence moči. Nejčastěji se setkáváme s těmito typy inkontinence:

  • urgentní – únik moči s naléhavým nucením na močení;
  • stresová – únik moči při zvýšeném nitrobřišním tlaku (při kašli, kýchnutí, zvednutí nějakého břemene);
  • funkční – setkáme se s ní u osob trpících demencí nebo špatnou pohyblivostí. Příčinou je jejich neschopnost dostat se na WC včas.

Příčiny inkontinence moči

 

Při zjištění výskytu inkontinence moči je nutné hledat příčinu. Může se jednat například o infekci močových cest, oslabení svalů pánevního dna, zvětšenou prostatu nebo poškození míchy a mozku.

  • Vyšetření u lékaře (gynekolog, urolog)

U seniorů trpících demencí je potřeba si uvědomit i další možné příčiny, které většinou souvisí se zhoršením kognitivních funkcí seniora. K těmto příčinám patří zejména následující situace:

  • neschopnost najít WC (i ve známém domácím prostředí);
  • neschopnost si svléknout oblečení;
  • neuvědomění si včas potřebu vymočit se.

Strategie zvládání močové inkontinence

International Continence Society (mezinárodní nevládní organizace zaměřená na výzkum a vzdělávání v oblasti inkontinence) doporučuje pro zvládání močové inkontinence u osob trpících demencí využívat strategie založené na ovlivnění chování, úpravě příjmu tekutin a stravy, užívání léků a používání inkontinenčních pomůcek.

Tipy pro pečující

 

Vytvoření pravidelného mikčního režimu (pravidelné vymočení ve stanoveném časovém intervalu)

Senior trpící demencí postupně ztrácí schopnost komunikovat a vyjádřit svoji potřebu vyprázdnit se, proto musí pečovatelé aktivně plánovat jeho návštěvu toalety. Je potřeba, aby sledovali neverbální signály (neklid, bloudění po místnosti, snaha se svléknout …), které mohou naznačovat potřebu použít toaletu. Jako základní přístup při inkontinenci seniora trpícího demencí se doporučuje vytvoření pravidelného mikčního režimu, které zahrnuje především následující aktivity:

  • připomenout návštěvu toalety / zavést seniora na toaletu – ráno po probuzení, během dne po 2 hodinách a večer před uložením do lůžka;
  • na noc využívat vhodné inkontinenční pomůcky (kalhotky, pleny, podložky);
  • vytvořit si mikční deník, zaznamenávat si, kdy byl senior inkontinentní – podle toho upravit denní mikční režim;
  • pokud je přes den při dvouhodinových intervalech již delší dobu senior vždy suchý, je možné interval prodloužit na 2,5 až 3 hod.
q

Návštěva toalety vždy před odchodem z domu

Demence ovlivňuje schopnost člověka vysvětlit své potřeby, například potřebu jít na toaletu. Kromě toho může demence ovlivnit úsudek osoby o tom, co je na veřejnosti normální a co ne. Důsledkem této situace pak je močení na veřejnosti. Pro předcházení těmto situacím můžeme využít následující doporučení:

  • připomeneme seniorovi, aby šel před odchodem z domu na toaletu. Pokud to nebylo součástí jeho zažitého rituálu, nemusí s tím souhlasit. Při nesouhlasu jít na toaletu, je dobré po krátké chvíli znovu zkusit vybídnout seniora k žádoucímu chování (v závislosti na stupni demence si nemusí pamatovat, co před chvílí odmítal, jeho nálada se může změnit);
  • předpokládáme-li, že pobyt mimo domov by mohl být delší, dáme seniorovi inkontinenční pomůcku, i když ji doma trvale nepoužívá;
  • poskytneme seniorovi možnost volby (senior nemusí souhlasit, že si vezme inkontinenční pomůcky, ale je ochoten jít častěji na toaletu (na nádraží, v nákupním centru).
q

Zlepšení viditelnosti a dostupnost místnosti, kde je WC

  • kontrastně označit vchod na WC (barevné dveře, barevné zárubně, obrázek znázorňující toaletu);
  • nechávat otevřené dveře a rozsvícené světlo, aby pacient s demencí mohl WC snadno a rychle najít

Zajištění bezpečnosti na WC

Senioři s omezenou pohyblivostí mají často problém dojít na WC „včas“. Při současném kognitivním postižení se projevují ve větší míře obavy a nejistota. Následující úpravy mohou zvýšit bezpečnost seniora a předejít stresujícím situacím:
  • noční osvětlení / světlo reagující na pohyb (s pohybovým senzorem);
  • dveře, které se dají snadno otevírat a nedají se zevnitř zamknout;
  • nástavec na zvýšení WC, který seniorovi usnadní usedání a vstávání z WC;
  • madla vedle WC umístěná tak, aby na ně senior při sezení na klozetové míse pohodlně dosáhl;
  • dostatečná teplota v místnosti, kde je WC, aby nehrozilo prochlazení seniora.
    q

    Volba optimálního oblečení

    • Pokud je senior s demencí inkontinentní, je třeba volit oblečení, které může snadno a rychle svléknout.
      • Vyhýbáme se oblečení s více knoflíky nebo zipy, ale volíme kalhoty nebo sukně s elastickými pásy / na gumu, se zapínáním na suchý zip, které je pro seniora komfortnější.
    • Na noc můžeme seniorům, kteří používají inkontinenční pomůcky (pleny, vložky), obléknout místo pyžama nebo noční košile inkontinenční overal (inkontinenční body). Overal není nutné oblékat přes hlavu a znemožňuje seniorům během noci jeho samostatné vysvléknutí nebo manipulaci s inkontinenční plenou nebo vložkou.
        q

        Vyměnit spodní prádlo za inkontinenční kalhotky

        • Pro seniora trpícího demencí může být obtížné pochopit, že by měl místo spodního prádla, na který byl léta zvyklý (kalhotky, trenýrky), nosit něco jiného. Pro pečovatele to znamená trpělivě vysvětlovat, proč je pro něj v současné situaci výhodnější, aby začal místo spodního prádla nosit inkontinenční pomůcky (kalhotky). Pokud se senior při jejich nošení bude cítit dobře, nebude se jim dlouhodobě bránit a můžeme zařadit používání těchto pomůcek k obvyklé každodenní rutině.
        • V současné době jsou na trhu již velmi komfortní inkontinenční pomůcky, například navlékací absorpční kalhotky pro ženy a inkontinenční spodní prádlo pro muže. Tyto výrobky se podobají spodnímu prádlu (kalhotky u žen, boxerky u mužů), pohodlně se nosí, jsou diskrétní, neomezují mobilitu seniora a poskytují vysokou ochranu proti úniku moči.
          q

          Ochrana důstojnost seniora

          • Péče o seniora s demencí trpícího inkontinencí vyžaduje trpělivost, pochopení a snahu zachovat důstojnost vašeho příbuzného. Je proto potřeba:

            • jednat taktně, pokud zjistíme, že se senior snaží zakrýt skutečnost, že se pomočil (schování mokrého oblečení do skříně / nočního stolku, odložení do odpadkového koše);
            • zkontrolovat, zda je po odchodu z WC senior správně oblečen (zastrčená sukně v punčocháčích, nezapnutý poklopec u kalhot);
            • respektovat stud seniora, pokud se o něj starají dospělé děti opačného pohlaví (dcera o otce, syn o matku).
            Zdroje

            České

            Zahraniční

              Podle uvedených zdrojů zpracovala doc. PhDr. Mgr. Helena Kisvetrová, Ph.D.

              Tvorba webových stránek: Webklient